The Burris Boys at the Jay County Sectional  
                                 2015-2022                                

2015  8th Place 134pts.

200 Medley Relay:  Grant Ward, Elias Atkinson, Jacob Baugh, Elijah Houser 
                                7th  1:53.50  (P-1:52.17)
200 Free:  Jacob Baugh  8th  1:58.75  (P-1:58.06)
                  Coly Taberson  23rd  2:13.07
                  Justice Gray  25th  2:21.81
200 IM:  Donald Grant Ward  7th  2:13.02  (P-2:13.14)
              Ben Moorman  17th  2:31.14
50 Free:  Elijah Houser  21st  26.78
               Ethan Nguyen  26th  32.04
               Spencer Shepard  27th  34.01
Diving:  Elias Atkinson  14th  234.00pts.
100 Fly:  Jacob Baugh  6th  1:00.07 (P-59.77)
               Ben Moorman  18th  1:09.18
100 Free: Justice Gray  22nd  1:01.84
                Joshua Sorrells  25th  1:05.17
                Spencer Shepard  26th  1:08.78
500 Free:  Coly Taberson  11th  5:48.00  (P-5:51.94)
                 Elijah Houser  22nd  6:45.58
200 Free Relay:  Coly Taberson, Elias Atkinson, Justice Gray, Elijah Houser
                            9th  1:48.08  (P-1:49.53)
100 Back:  Donald Grant Wood  7th  1:00.93  (P-1:02.24)
                  Joshua Sorrells  23rd  1:21.81
                  Ethan Nguyen  25th  1:38.63
100 Breast:  Elias Atkinson  8th  1:08.23  (P-1:09.71)
400 Free Relay:  Coly Taberson, Justice Gray, Donald Grant Ward, Jacob Baugh
                            7th  3:51.28  (P-3:52.64)

2016  8th  Place 103 pts.

200 Medley Relay:  Coly Tabberson, Eli Hauser, Brennon Hill, Nicholas Shaw
                                8th  1:58.17  (P-1:59.04)
200 Free: Beck Groff  23rd  2:19.40
                Josh Sorrells  24th  2:20.24
200 IM:  Ben Moorman  9th  2:17.53  (P-2:20.17)
              Brennen Hill  21st  2:20.24
50 Free:  Eli Hauser  16th  25.38  (P-25.28)
               Nicholas Shaw  19th  25.58
               Justice Gray  22nd  26.71
Diving:  Beck Groff  14th  160.35 pts.
100 Fly: Ben Moorman  9th  1:01.82   (P-1:04.19)
              Brennen Hill   21st  1:14.20  
100 Free:  Nicholas Shaw  20th  57.38
                 Justice Gray  26th  1:00.87
                 Erhan Nguyen  28th  1:08.37
500 Free:  Coly Tabberson  7th  5:28.59  (P-5:31.42)
200 Free Relay:  Justice Gray, Beck Goff, Eli Hauser, Ben Moorman
                            9th  1:44.55  (P-1:44.27)
100 Back:  Coly Tabberson  10th  1:04.28  (1:04.42)
                  Josh Sorrells  23rd  1:23.01
100 Breast:  Eli Hauser  17th  1:17.75
                    Ethan Nguyen  21st  1:31.20
400 Free Relay:  Coly Tabberson, Justice Gray, Nicholas Shaw, Ben Moorman
                            8th  3:48.57  (P-2:54.13)

2017  7th Place 200pts.

200 Medley Relay:  Coly Tabberson, Eli Hauser, Ben Moorman, Jason Minnich
                                5th  1:48.67  (P-1:49.95)
200 Free:  Jason Minnich  5th  1:51.21  (P-1:54.97)
                  Joshua Sander  18th  2:21.42
                  Matthew Yoways  22nd  2:31.18
50  Free:  Nicholas Shaw  14th  25.33  (P-25.25)
                Justice Gray  15th  25.48  (P-25.31)
                Logan Elliott  28th  29.08
Diving:  Ryan Marinez  4th  317.85 pts.
100 Fly:  Ben Moorman  2nd  55.61  (P-57.28)
               Brennen Hill  16th  1:05.44  (P-1:02.37)
100 Free:  Jason Minnich  5th  51.17  (P-51.57)
                 Nicholas Shaw  15th  57.34  (P-59.15)
                 Zach Ring  24th  1:07.15
500 Free:  Coly Tabberson  3rd  5:14.42  (P-5:10.75)
200 Free Relay:  Nicholas Shaw, Logan Elliot, Brennen Hill, Justice Gray
                            9th  1:46.75  (P-1:45.02)
100 Back:  Coly Tabberson  9th  1:03.14  (P-1:03.95)
                  Joshua Sander  23rd  1:16.75
                  Logan Elliott  24th  1:24.19
100 Breast:  Eli Hauser  9th  1:03.93  (P-1:14.23)
                    Justice Gray  17th  1:18.33
                    Anik Rathinasawmy  24th  1:30.92
400 Free Relay:  Ben Moorman, Coly Tabberson, Eli Hauser, Jason Minnich
                            4rth  3:33.14  (P-3:37.13)

2018   3rd Place  234 pts.

200 Medley Relay:  Coly Tabberson, Brenton Schrock, Ben Moorman, Jason Minnich
                                2nd  1:48.35*  (P-1:48.93)
200 Free:  Jason Minnich  4th  1:52.61(P-1:54.81)
                  Josh Sander  6th  1:59.65  (P-2:03.93)
                  Thomas Lumpkin  27th  2:35.46
200 IM:  Ben Moorman  2nd  2:05.27  (P-2:07.34)
              Zach Ring  16th  2:29.92  (P-2:28.31)
50 Free:  Adam Childs 22nd  28.15
               Jakob McGrew  28th  30.83
               Anik Rathinasamy  29th  31.21
Diving:  James Schrock  3rd  314.35 pts.
             Ryan Martinez  4th  305.20
100 Fly:  Ben Moorman  3rd  55.48  (P-56.24)
               Zach Ring  13th  1:04.36  (P-1:05.39)
100 Free:  Jason Minnich  5th  51.52  (P-51.50)
                 Josh Sander  9th  53.94  (P-55.96)
                 Thomas Lumpkin  28th  1:12.73
500 Free:  Coly Tabberson  2nd  5:09.01  (P-5:10.78)
                  Brenton Schrock  17th  6:09.82
200 Free Relay:  Zach Ring, Brenton Schrock, Adam Childs, Josh Sander
                            10th  1:46.93  (P-1:47.54)
100 Back:  Coly Tabberson  5th  1:01.30  (P-1:00.83)  
                  Jakob McGrew  27th  1:29.35
                  Tony Machado  28th  1:40.49
100 Breast:  Brenton Schrock  15th  1:16.54  (P-1L15.58)
                     Adam Childs  16th  1:18.84  (P-1:18.46)
                     Anik Rathinasamy  24th  1:25.10
400 Free Relay: Ben Moorman, Josh Sander, Coly Tabberson, Jason Minnich
                           2nd  3:30.56  (P-3:45.14)

2019  10th Place  94 pts.

200 Medley Relay:  Josh Sander, Brenton Schrock, Zach Ring, Adam Childs
                                8th  1:57.16  (P-1:57.51)
200 Free:  Isiah Bushong  21st  2:12.16
                 Thomas Lumpkin  26th  2:26.90
                 Elliott Whiteside  28th  2:36.59
200 IM:  Zach Ring  17th  2:34.49
              Matthew Schaller  20th  2:41.07
50 Free:  Jakob McGrew  27th  29.29
                John Yuhico  29th  29.76
                Tony Machado  30th  31.36
Diving:  No participants
100 Fly:  Zach Ring  13th  1:04.84  (P-1:04.38)
               Matthew Schaller  21st  1:14.33
100 Free:  Josh Sander  4th  52.63  (53.80)
                  Adam Childs  24th  1:00.87
                 Isiah Bushong  27th  1:02.73
500 Free:  Brenton Schrock  14th  5:55.77  (P-5:55.97)
                 Thomas Lumpkin  26th  6:37.78
                  Dryden Frecker  28th  7:03.65
200 Free Relay:  Matthew Schaller, Isiah Bushong, Adam Childs, Zach Ring
                            10th  1:51.35  (P-1:51.86)
100 Back:  Josh Sander  7th  1:01.84  (P-1:02.54)
                  Jakob McGrew  24th  1:16.47
                  Elliott Whitside  28th  1:40.81
100 Breast:  Brenton Schrock  11th  1:14.84  (P-1:14.48)
                    Adam Childs  18th  1:20.17
                    John Yuhico  24th  1:28.16
400 Free Relay:  Matthew Schaller, Isiah Bushong, Brenton Schrock, Josh Sander
                           9th  4:00.30  (P-4:01.67)

2020  9th Place  117pts.

200 Medley Relay:  Josh Sander, Matthew Minnich, Zach Ring, Adam Childs
                                7th  1:54.36  (P-1:57.36)
200 Free:  Brenton Schrock  14th  2:03.99  (P-2:04.32)
                 Thomas Lumpkin  26th  2:18.41
                 Oscar Kreider  30th  2:37.49
200 IM:  Henry Cooper  15th  2:29.83  (P-2:32.17)
              Zach Ring  19th  2:34.50
              Caleb Roberts  20th  2:37.46
50 Free:  Josh Sander  7th  24.0  (P-24.30)
                Adam Childs  22nd  26.74
                Henry Cooper  23rd  27.32
Diving:  No participants
100 Fly:  Zach Ring  19th  1:08.75
               Isaiah Bushong  22nd  1:11.62  
100 Free:  Matthew Minnich  10th  53.73  (P-53.94)
                  Adam Childs  22nd  58.98
                  Tony Machado  28th  1:05.72
500 Free:  Gage Palilonis  14th  6:02.17  (P-5:53.46)
                  Quinn Palilonis  20th  6:19.56
                  Thomas Lumpkin  23rd  6:28.08
200 Free Relay:  Kelby Herwehe-Schounce, Oscar Kreider, Xavier Meredith,
                            Caleb Roberts  10th  2:07.14  (P-2:15.18)
100 Back:  Josh Sander  10th  1:00.83 (P-1:03.23)
                  Gage Palilonis  28th  1:17.27
                  Quinn Palilonis  29th  1:17.41
100 Breast:  Matthew Minnich  5th  1:07.13  (P-1:06.66)
                    Brenton Schrock  10th  1:10.88  (P-1:10.27)
                    Isaiah Bushong  26th  1:27.51
400 Free Relay:  Adam Childs, Brenton Shrock, Matthew Minnich, Josh Sander
                           7th  3:48.23  (P-3:59.11)

2021  9th Place  130 pts.

200 Medley:  Josiah Branam, Brenton Schrock, Justin Xia,  Quinn Palilonis
                      9th  1:57.18  (P-1:56.04)
200 Free:  Gage Palilonis  14th  2:04.67  (P-2:03.47)
                  Oscar Kreider  28th  2:35.60
                  Xavier Meredith  30th  2:41.92
50 Free:  Henry Cooper  19th  26.09
               Caleb Roberts  20th  26.18
               Thomas Lumpkin  27th  28.68
Diving:  No participants
100 Fly:  Justin Xia  3rd  54.55  (P-55.38)
               Isaiah Bushong  14th  1:05.00  (P-1:04.10)
               Nico Minnich  21st  1:07.64
100 Free:  Brenton Schrock  16th  56.12  (P-56.60)
                 Nico Minnich  29th  1:08.86
                 Xavier Meredith  30th  1:10.04
500 Free:  Gage Palilonis  7th  5:34.94  (P-5:54.15)
                  Henry Cooper  9th  5:38.87  (P-5:51.71)
                  Quinn Palilonis  16th  6:07.15  (P-6:07.74)
200 Free Relay:  Amir Khatib, Henry Cooper, Brenton Schrock, Nico Minnich
                           9th  1:45.28  (P-1:56.33)
100 Back:  Josiah Branham  16th  1:09.24  (P-1:07.26)
                  Quinn Palilonis  21st  1:14.67
                  Thomas Lumpkin  24th  1:17.04
100 Breast:  Justin Xia  Champion  58.60*#  (P-1:00.41)
                    Brenton Schrock  10th  1:09.98  (P-1:09.78)
                    Amir Khatib  24th  1:21.28
400 Free Relay:  Nico Minnich, Henry Cooper, Isaiah Bushong, Justin Xia
                            9th  3:49.00  (P-4:06.16)

2022  7th Place  158 pts.

200 Medley Relay:  Josiah Branam, Kody Coyne, Nicco Minnich, Henery Cooper
                                9th  1L52.82  (P-1:52.59)
200 Free:  Isaiah Bushong  7th  2:01.32  (P-2:03.78)
                  Oscar Kreider  25th  2:39.95
200 IM:  Kody Coyne  8th  2:17.79  (P-2:15.87)
              Nico Minnich  16th  2:30.19  (P-2:26.05)
              Wyatt Barrett  18th  2:30.67
50 Free:  Henry Cooper  13th  25.03  (P-25.39)
               Caleb Roberts  17th  26.11
               Jerry Fang  21st  28.59
Diving:  No Participants
100 Fly:  Isaiah Bushong  13th  1:03.89  (P-1:03.59)
               Nico Minnich  14th  1:04.04  (P-1:03.30)
               Jerry Fang  21st  28.59
100 Free:  Josiah Branam  13th  54.49  (P-54.67)
                 Caleb Roberts  22nd  59.33
                 Oscar Kreider  30th  1:14.26
500 Free:  Gage Palilonis  7th  5:32.68  (P-5:33.21)
                 Henry Cooper  10th  5:35.32  (P-5:42.75)
                 Judah Branam  14th  6:04.17  (P-6:04.34)
200 Free Relay:  Kody Coyne, Josiah Branam, Caleb Roberts, Henry Cooper
                            7th  1:42.37  (P-1:43.10)
100 Back:  Josiah Branam  12th  1:08.09  (P-1:07.88)
                  Wyatt Barrett  13th  1:08.64  (P-1:08.08)
                  Gage Palilonis  16th  1:12.91  (P-1:09.11)
100 Breast:  Kody Coyne  3rd  1:06.65  (P-1:07.09)
                    Judah Branam  14th  1:17.31  (P-1:16.76)
400 Free Relay:  Nico Minnich, Caleb Roberts, Wyatt Barrett, Isaiah Bushong
                            6th  3:59.88  (P-3:59.21)
     * Denotes a School Record
     *# Denotes Sectional, School and Pool Record
                     

Make a free website with Yola