The first Muncie Burris girls' swim team before their competition at the Jay County Sectional on Feb. 7, 2015.

 2014-2015  at Jay County  6th (177 pts.)  Inaugeral Sectional

200 Medley Relay:  Bailey Windell, Kaitlyn Wampler, Michelle Wood, Emillia Minnich  5th  2:04.60  (Prelim 2:04.07)

200 Free:  Bailey Windell  5th  2:12.56  (2:11.93)

                 Erin Smithh  24th  2:41.52

                 Allison Dong  28th  3:00.52

200 IM: Kaitlyn Wampler 9th  2:34.63  (Prelim 2:36.81)

            Claire Moorman  22nd  2:56.78  

50 Free:  Michelle Wood  4rth  25.79  (Prelim  25.43)

               Emillia Minnich  12th   27.61  (Prelim 27.48)

               Thersa Schurz  29th  36.48

Diving:  Lauren Conley  9th  268.45 

             Emily Overway  13th  224.55

             Rachel Huang  DQ

100 Fly:  No participants

100 Free:  Emillia Minnich  10th   1:01.58   (Prelim 1:02.78)

                 Allison Dong  26th  1:15.20

                 Elizabeth Crail  28th  1:17.55

500 Free:  Michelle Wood  Champion  5:36.39  (Prelim 5:39.07)

                  Bailey Windell  6th  6:00.26  (Prelim 5:55.07)

200 Free Relay:  Claire Moorman, Emillia Minnich, Bailey Windell, Michelle Wood  7th  1:51.79  (Prelim 1:52.62)

100 Back:  Claire Moorman  15th  1:19.00  (Prelim 1:16.33)

                  Erin Smith  20th  1:19.74

100 Breast:  Kaitlyn Wampler  9th  1:19.50  (Prelim1:19.81)

                    Elizabeth  Crail  22nd  1:31.70

400 Free Relay:  Claire Moorman, Erin Smith, Allison Dong, Kaitlyn Wampler  9th  4:42.57  (Prelim 4:48.69)

                         


 Muncie Burris Senior Michelle Wood on her way to become the first sectional champion of a Burris girl's swim team in the 500 Freestyle.

2015-2016 at Jay County   9th  82pts.
200 Medley Relay   8th   2:14.16 (P-2:15.86)   Erin Smith, Beth Crail, Katie Decker, Emila Minnich

200 Free   Kathryn Karna  27th  2:48.97
                 Marriah Murray  28th  2:58.27

200 IM     Katie Decker  3rd  2:19.75 (P-2:19.64)

50 Free    Emila Minnich  6th  27.24  (P-27.01)
                Beth Crail  26th  33.64
                Olivia Sizemore  28th  33.86

Diving      Rachel Huang  13th  225.70pts.

100 Butterfly  Erin Smith  23rd  1:34.42

100 Freestyle  Emila Minnich  8th  1:00.92  (P-59.97)
                        Kathryn Karna  27th  1:15.26
                        Marriah Murray  29th  1:19.39

500 Freestyle  Katie Decker  3rd  5:41.63 (P-5:39.65)
                       
100 Backstroke  Erin Smith  24th  1:22.00

100 Breaststroke  Olivia Sizemore   22nd  1:36.87

2016-2017  at Jay County  9th  78pts.
200 Medley Relay  10th  2:27.99  Amy Gong, Allision Smith, Katie Decker, Mariah Muuray

200 Freestyle  Marriah Murray  25th  3:04.34

200 IM  Allison Smith  19th  3:15.13

50 Freestyle  Amy Gong  25th  34.55
                     Rose Winters  28th  36.35

Diving  Sarah Heffner  5th  281.80 pts.
            Sophia Schanke  DQ

100 Butterfly  Katie Decker  3rd  1:04.78 (P-1:05.29)

100 Freestyle  Amy Gong  27th  1:18.89
                       Marriah Murray  30th  1:22.24

100 Backstroke  Katie Decker  3rd  1:03.72 (P-1:04.37)
                           Rose Winters  23rd  1:30.61

100 Breastroke  Allison Smith  28th  1:39.92

400 Freestyle Relay  9th  5:01.38  Amy Gong, Rose Winters, Marriah Murray, Katie
Decker

2017-2018   at Jay County  8th  122pts.
200 Freestyle  Grace Moorman  10th  2:15.64 (P-2:16.79)
                        Karrissa Dowd  26th  2:57.50

50 Freestyle  Kelcie Wood  5th  26.24 (P-26.37)
                      Ningmei Gong  27th  35.27
                      Haley Bauges  29th  37.51

Diving   Karyn Taylor  2nd  313.75 pts.
             Mary Streett  10th  201.80 pts.

100 Butterfly  Kathleen Decker  4rth  1:02.94 (P-1:02.58

100 Freestyle  Kelce Wood  5th  58.40 (P- 58.08)
                        Alexis Amos  21st  1:12.23
                       Karissa Dowd  27th  1:18.47

100 Backstroke  Kathleen Decker  3rd  1:03.44 (P-1:04.92)
                           Haley Bauges  25th  1:36.54
                           Ningmei Gong  DQ

100 Breast   Grace Moorman  11th  1:21.63 (P-1:22.54)
                     Alexis Amos  28th  1:36.21

2018-2019  at Jay County  7th  170pts.
200 Medley Relay  6th  2:05.51 (P-2:07.94)  Jansynn Gray, Gracie Moorman, Katie
Decker, Kelce Wood

200 Freestyle  Karena Wang  13th  2:27.75 (P-2:31.04)
                        Imogene Horne  24th  3:16.87

50 Freestyle  Kelce Wood  7th  27.70 (P-26.54)
                      Jansynn Gray  27th  31.71
                      Lena Ring  30th  38.10

Diving  Mary Streett  8th  197.05pts.

100 Butterfly  Katie Decker  3rd  1:04.21 (P-1:04.66)
     
100 Freestyle  Kelci Wood  6th  58.92 (P-1:00.92)
                        Karrisa Dowd  22nd  1:16.54
                        Imogene Horne  28th  1:27.29

500 Freestyle  Grace Moorman  8th  6:18.88  (P-6:13.99)
                        Karena Wang  21st  7:08.51

200 Freestyle Relay  3rd  1:50.08  (P-1:53.85)  Katie Decker, Grace Moorman, 
Karena Wang, Kelci Wood 

100 Backstroke  Jansynn Gray  18th  1:22.60
                           Karissa Dowd  24th  1:35.92

100 Breaststroke  Grace Mooreman  11th  1:23.36  (P-1:23.71)
                             Lena Ring  24th  1:57.61
                             Abigal Jameson  DQ

400 Freestyle Relay  8th  4:55.51 (P-5:04.82)  Imogene Horne, Jansynn Gray,
Karena Wang, Karissa Dowd


2019-2020  at Jay County   10th  111pts.
200 Freestyle  Karena Wang  13th  2:21.78 (P-2:23.05) 
                       Hannah Smith  26th  2:40.39

200 IM    Edie Ferguson  7th  2:29.03 (P-2:23.05)
               Annely Aguila  29th  3:16.43

50 Freestyle  Magda Alvis  13th  28.86 (P-28.90)
                      Grace Tagler  21st  30.14
                      Lena Ring  32nd  38.97

Diving    Emma Leedy  3rd  222.00

100 Butterfly   Magda Alvis  10th  1:12.15 (P-1:13.01)

100 Freestyle  Edie Ferguson  14th  1:01.99 (P-1:01.77)
                        Hannah Smith  30th  1:13.01

500 Freestyle   Grace Moorman 8th  6:13.15
                         Karena Wang  19th  6:42.75

200 Freestyle Relay   10th  2:08.98 (P-2:14.52)  Annely Aguila, Imogene Horne,
Hannah Smith, Grace Tagler

100 Backstroke  Annely Aguila  23rd  1:25.88
                           Imogene Horne  28th  1:41.26
                           Chloe Sessions  29th  1:42.71

100 Breaststroke   Grace Mooreman  8th  1:20.41 (P-1:19.18)
                              Grace Tagler  16th  1:26.84  (P-1:26.52)
                              Lena Ring  27th  1:56.15

400 Freestyle Relay  5th  4:09.20  (P-4:10.14)  Edie Ferguson, Grace Moorman,
Karena Wang, Magda Alvis

2020-2021  at Jay County  4th  223pts.
200 Medley Relay  Jolin Fang, Grace Moorman, Jasmine Cai, Ellie Williams
                               6th  2:06.11  (P-2:08.72)
200 Freestyle  Jasmine Cai  7th  2:11.35  (P-2:14.02)
                        
200 IM  Edie Ferguson  4th  2:24.64  (P-2:22.95)

50 Freestyle  Grace Moorman  7th  27.30  (P-26.90)

Diving    Jocelyn Mercier  Champion  305.50pts.

100 Butterfly  Magda Alvis  9th  1:09.31  (P-1:12.36)
                      Jolin Fang  15th  1:16.95  (P-1:19.21)

100 Freestyle  Ellie Willams  6th  58.86  (P-58.99)
                        Grace Moorman  7th   59.40  (P-58.75)
                        Karena Wang  15th  1:03.35  (P-1:02.93)

500 Freestyle  Ellie Williams  5th  5:55.69  (P-6:05.77)
                        Jasmine Cai  9th  6:02.21  (P-6:18.05)

200 Freestyle Relay   2nd  1:49.22  (P-1:55.74)  Edie Ferguson, Karena Wang,
Ellie Williams. Grace Moorman

100 Breaststroke  Edie Ferguson  4th  1:15.20  (P-1:16.61)

400 Freestyle Relay   5th  4:06.08  (P-4:17.20)  Jolin Fang, Karena Wang,
Jasmine Cai, Edi Ferguson


2021-2022  at Jay County  7th  167pts.

200 Medley Relay:  Izzy Regnault, Jasmine Cali, Jolin Fang, Karena Wang
                               9th  2:11.45  (P-2:11.85)

200 Free: Ellie Williams  Champion 2:05.07  (P-2:06.79)
                Jasmine Cai  2nd  2:05.44  (P-2:08.44)

200 IM:  Jolin Fang  13th  2:45.65  (P-2:49.49)

50 Free:  Karena Wang 12th  27.75  (P-27.39)
               Madison Heckman  31st  32.06
               Kayley Gertz  32nd  32.44

Diving:  Jocelyn Mercier  Champion  329.90 pts.
             Beatrice Cooper  5th  269.15

100 Fly:  Jolin Fang  11th  1:15.78  (P-1:15.48)

100 Free:  Ellie Williams  4th  57.93  (P-58.39)
                 Karena Wang  18th  1:02.78
                 Izzy Regnault  20th  1:03.79

500 Free:  Jasmine Cai  3rd  5:53.25  (P-5:52.35)

200 Free Relay:  No entry

100 Back:  Izzy Regnault  17th  1:17.17
                  Madison Heckman  25th  1:25.15

400 Free Relay:  Jasmine Cai, Karena Wang, Jolin Fang, Ellie Williams
                            3rd  4:04.47  (P-4:04.69)


                 
             
                




Make a free website with Yola