Known MUNCIE CENTRAL NORTH CENTRAL CONFERENCE CHAMPIONS & CONFERENCE SWIMS

Through January 2015

# = NCC Record

* = School Record  ^ = MC Pool Record


1965  3rd 

1966  2nd

1967  2nd

100 Breast  Eric Hughlet 

100 Fly  Tom Perrin

200 IM  Tom Perrin

1968  2nd

100 Fly  Tom Perrin   54.40 #

1969  3rd

1970  4th  29 pts. at Lafayette Jefferson Pool

200 IM  Jim Hagen  3rd

50 Free  Phil Eley  4th

                Jerry McCullough  5th

Diving  Don Kratz  5th

100 Fly  Bob Maryan  4th

100 Free  Gary Perrin  4th

100 Back  Jim Hagen  3rd

400 Free Relay:  Dale Mallon, Bob Maryan, Phil Eley, Gary Perrin  2nd  3:36.60*

1971

50 Free  Dale Mallon

400 Free Relay:  3:31.90#

1972  5th

1973  

1974  8th

1975  

1976

1977  6th

1978  3rd

100 Breast  Spence Gilbert

1979  4th 

1980  4th

1981  

1982

1983

1984  7th

1985  8th

1986   8th

1987  8th

1988  8th

1989  4th  190 pt  at Muncie Central Natatorium

200 Medley Relay: David  Barrett, John Marshall, Bowen, Pat Samuels  4th  1:43.49

200 Free   Adam Fero  4th  1:49.48*

200 IM   Walker Marsh  2nd  1:59.34*

50 Free   Greg Sissel  4th  22.99

                  John Marshall  5th  23.53

Diving   Mike Shelton  11th  299.20

100 Fly   Walker Marsh  53.38

                Greg Sissel  4th  56.39

100 Free   Adam Fero  4th  50.02

100 Back   David Barrett  6th  1:01.33

100 Breast   John Marshall  3rd  1:04.01

 400 Free Relay:   Adam Fero, Mike Tucker, Greg Sissel, Walker Marsh  3:19.83*^

                             (Adam Fero Lead Off 100  49.85*)


1990  3rd   191 pts.  at New Castle 

200 Medley Relay:  David Barrett, Nathan Bowman, Josh Dobbs, Mike Smithson  3rd  1:46.29

200 Free   Adam Fero  2nd  1:48.56*

50 Free   Greg Sissel  3rd  22.75

100 Free   Adam Fero  48.72*

400 Free Relay: Greg Sissel, Josh Dobbs, Pat Samuels, Adam Fero  2nd  3:23.06


1991   3rd  176 pts.

200 Medley Relay: Brad Tucker, Ryan Greene, Ben Lawton, Chad Miller  3rd  1:49.93

200 Free   Adam Fero  2nd  1:48.44*

100 Free   Adam Fero  2nd  49.42

200 Free Relay:  David Hughes, Ryan Greene, Chad Miller, Adam Fero  2nd  1:33.98*

400 Free Relay: David Hughes, Dave DeKeyser, BJ Bowman, Adam Fero  2nd  3:29.83


1992  5th  125 pts.

200 Medley Relay: Brad Tucker, Ryan Greene, Dan Macedo, Nathan Bowman  6th  1:47.37

50 Free  David Hughes  5th  23.17

100 Fly  BJ Bowman  3rd  56.76

200 Free Relay:  Nathan Bowman, Ryan Greene, BJ Bowman, David Hughes  2nd  1:32.74*

100 Breast  Nathan Bowman  3rd  1:04.46

                      Ryan Greene  5th  1:04.79

400 Free Relay:  BJ Bowman, Kerry Hiatt, Dan Macedo, David Hughes  3rd  3:31.14


1993    5th  127 pts.  at Kokomo

200 Medley Relay: BJ Bowman, Nathan Bowman, Matt Bowman, Andy Pinger  5th  1:47.71

200 Free  BJ Bowman  7th  1:52.45

200 IM  Nathan Bowman  8th  2:10.91

               Andy Pinger  11th  2:19.91

50 Free   Josh Jones  11th  24.39

                  Drew Toivonen  12th  24.55

Diving   Brandon Lee  6th  345.70

100 Fly   BJ Bowman  3rd  55.60

                Matt Bowman  7th  57.41

100 Free  Drew Toivonen  10th  54.20

                   Josh Jones  11th  55.35

500 Free   Kerry Hiatt  11th  5:30.72

200 Free Relay: BJ Bowman, Matt Bowman, Nathan Bowman, Drew Toivonen  5th  1:34.48

100 Back   Brad Tucker  12th  1:02.73

100 Breast   Nathan Bowman  5th  1:04.65

                       Matt Bowman  7th  1:06.25

400 Free Relay:  Alan Hamm, Kerry Hiatt, Josh Jones, Drew Toivonen  6th  3:42.07


1994 4th Place  168 pts.

50   Free    BJ Bowman  22.34  (22.20 in prelim)

Diving  Ryan Fillman  408.60 pts.

200 Free Relay BJ Bowman, Luke Crawley, Drew Toivonen, Josh Jones


1995   Muncie Central  Team Champions  240.5 Points  at IU Natatorium

Bob Chico        NCC Coach of the Year

200 Medley Relay: Cory Martin, Adam Cairns, Nick Rundell, Mike Pinger  3rd  1:46.55

200 Free  Gordon Heck  5th  1:55.65

                   John Bowles  10th

                    Scott Springman  11th

200 IM   Dan Griffey  6th  2:11.82

                Cory Martin  9th

50 Free  Luke Crawley  5th  22.80

                Josh Jones  6th  22.86

                 Mike Pinger  8th

Diving   Ryan Fillman    437.52

             Casey Stanton  8th

100 Fly   Nick Rundell  5th  59.86

                 Luke Ctawley  6th  59.94

                  Anthony Ellison  9th

100 Free  Josh Jones  2nd  50.54

                   Dan Griffey  5th  51.60

                   Geoff Kallen  12th

500 Free   Gordon Heck  6th  5:19.40

                    John Bowles  8th

200 Free Relay: Luke Crawley, Mike Pinger, Dan Griffey, Josh Jones  2nd  1:31.16

100 Back   Nick Rundell  6th  1:01.31

                    Cory Martin  7th  1:01.64

                     Anthony Ellison  8th  1:01.69

100 Breast   Adam Cairns  8th

                       Scott Springman  9th

                       Mike Pinger  10th

400 Free Relay: Dan Griffey, Gordon Heck, Luke Crawley, Josh Jones  3rd  3:24.61

 

1996   2nd  233.5 pts.  at IU Natatorium (Richmond won with 234 pts.)

200 Medley Relay:  Gordon Heck, Adam Cairns, Luke Crawley, Mike Pinger  2nd  1:43.28

200 Free  Nick Rundell  4th  1:57.51

200 IM  Gordon Heck  3rd  2:07.76

               John Bowles  8th  2:13.24

               Cory Martin  11th  2:17.43

50 Free  Luke Crawley  2nd  23.17

                Mike Pinger  6th  23.41

                Geoff  Kallen  8th  23.67

Diving   Ryan Fillman     455.70 #  (Old record 440.10 in 1970)

              Casey Staton  4th  339.79

100 Fly   Nick Rundell  3rd  58.06

                 Anthony Ellison  5th  59.19

100 Free  Luke Crawley  3rd  50.14

                   Mike Pinger  8th  52.17

                   Geoff Kallen  12th  53.76

500 Free   John Bowles  8th  5:25.85

200 Free Relay: Luke Crawley, Geoff Kallen, Nick Rundell, Mike Pinger  2nd  1:32.82

100 Back   Gordon Heck  2nd  56.18

                    Anthony Ellison  10th  1:04.61

100 Breast   Adam Cairns  3rd  1:05.21

                       Cory Martin  9th  1:08.76

400 Free Relay:  Nick Rundell, John Bowles, Geoff Kallen, Gordon Heck  4th  3:31.82


1997  Muncie Central   Team Champions   281 pts.  at New Castle HS Natatorium

 Bob Chico    NCC Coach of the Year 

200 Medley Relay: Adam Cairns, Luke Crawley, Mark Custer, Gordon Heck  1:40.56

200 Free  Nick Rundell  4th  1:52.92

                   Michael Hagans  8th  1:57.81

200 IM  Gordon Heck  2:01.58

             Adam Cairns  4th  2:08.48

                  Mark Custer  7th  2:12.31

50 Free  Luke Crawley  22.80

               Geoff Kallen  6th  23.84

                    Chris Taylor  12th   24.87

Diving  Ryan Fillman  508.00#

            Casey Stanton  3rd  378.00

100 Fly  Nick Rundell  2nd  56.26

                Mark Custer  3rd  56.76

100 Free  Luke Crawley  3rd  50.37

                  Geoff Kallen  8th  54.27

500 Free  Michael Hagans  10th  5:33.20

200 Free Relay: Adam Cairns, Geoff Kallen, Mark Custer, Nick Rundell  2nd  1:34.70

100 Back  Gordon Heck  53.20#

                 Jeremy Johns  6th  1:00.39

100 Breast  Adam Cairns  3rd  1:03.54

                     Ryan Robertson  9th  1:08.26

                     Kevin Tucker  12th  1:10.58

400 Free Relay:  Nick Rundell, Mike Hagens, Luke Crawley,Gordon Heck 


1998  Third Place  211 pts.  at Indiana University Natatorium

 200 Medley Relay: Jeremy Johns, Adam Cairns , Nick Rundell, Ryan Bowman     1:40.94  

200 Free  Ryan Bowman  1:46.35

                Barron  Gillon  10th  2:01.00

                      Randy Rankin  14th  2:04.89

200 IM   Nick Rundell  2:01.40

              Kevin Tucker  16th  2:22.21

                   Brian Scherrer  18th  2:32.03

Diving    Casey Stanton   385.80  

               Jesse Sabastian  10th  295.00                   

100 Fly  Nick Rundell  53.53

              Jeremy Johns  8th  1:00.47

                   Allan Westerlund  20th  1:10.04

100 Free   Chris Taylor  12th  54.67

                    Randy Rankin  14th  56.47

                    Craig Miller  17th  58.01

500 Free  Ryan Bowman   4:49.21

                 Barron Gillon  11th  5:33.48

                       Brain Scherrer  12th  5:37.17

200 Free Relay: Kevin Tucker, Chris Taylor, Craig Miller, Randy Rankin  8th  1:40.76

 100 Back    Jeremy Johns   4th  59.00

                      Greg Rivers  9th  1:02.74

                       Allan Westerlund  15th  1:05.34

 100 Breast   Adam Cairns   2nd  1:03.24

                        Kevin Tucker  10th  1:08.20

                        Sam Noble  20th  1:28.02

  400 Free Relay:  Nick Rundell, Jeremy Johns,  Adam Cairns, Ryan Bowman  3:24.18    


1999   4th Place  179 pts.  at the University of Indianapolis

200 Medley Relay: Randy Rankin, Brian Carnes, Kevin Tucker, Chris Taylor  4th  1:49.92

200 Free   Craig Miller  4th  1:53.94

                    Brian Scherrer  9th  2:02.42

                    Sam Noble  21st  2:26.42

200 IM   Kevin Tucker  6th  2:19.44

                Marcus Dial  12th  2:25.21

                Tim Hahn  18th  2:40.63

50 Free  Chris Taylor  5th  24.16

                Evan Witte  7th  24.31

                 Sam Murray  12th  24.96

Diving   Ross Locke  6th  305.10

100 Fly   Randy Rankin  6th  1:03.70

                 Sam Murray  12th  1:09.72

100 Free   Craig Miller  3rd  51.26

                    Evan Witte  7th  53.40

                    Zach Griener  16th  58.36

500 Free   Brian Scherrer  4th  5:34.34

                    Tim Hahn  14th  6:04.47

200 Free Relay:  Kevin Tucker, Craig Miller, Evan Witte, Chris Taylor  3rd  1:36.55

100 Back   Randy Rankin  7th  1:04.33

                    Scott Buckingham  14th  1:12.07

100 Breast  Kevin Tucker  6th  1:07.48

                      Brian Carnes  7th  1:08.21

                      Marcus Dial  11th  1:11.11

400 Free Relay:  Craig Miller, Chris Taylor, Randy Rankin, Evan Witte  4th  3:39.46


2000  5th Place  149 pts.  at the University of Indianapolis

200 Medley Relay:  Dial, Rankin, Tucker, Witte  5th  1:48.58

200 Free  Brian Scherrer   8th  2;03.7

                   Tim Hahn  15th  2:10.81

                   Zach Griener  18th  2;16.13

200 IM  Kevin Tucker  5th  2:16.04

              Marcus Dial  10th  2:21.58

50 Free  Evan Witte  2nd  23.21
                Sam Murray   13th  25.28
                Adam Alexander  16th  25.98

100 Fly  Randy Rankin  7th  1;03.39
                Marcus Dial  8th  1:04.26
                Adam Alexander  14th  1:12.73

100 Free  Evan Witte  4th  51.75
                  Sam Murray  12th  57.54
                  Sam Noble  13th  1:00.9

500 Free  Brian Scherrer  5th  5:29.86
                  Tim Hahn  11th  5:53.40
                  Zach Greiner  18th  6:34.85

200 Free Relay:  Murray, Scherrer, Tucker, Witte  4th  1:39.63

100 Back  Randy Rankin  8th  1:01.81
                   Scott Buckingham  15th  1:09.68
                   Sam Noble  16th  1:09.93

100 Breast  Kevin Tucker  5th  1:07.43

Diving  Ross Locke  7th  279.90

400 Free Relay: Dial, Rankin, Murray, Scherrer  6th  3:50.99


2001  6th  138 pts.   at the University of Indianapolis
200 Medley Relay:  4th  1:52.30
200 Free  Brian Scherrer  2nd  1:57.44
                  Sam Noble  15th  2:12.20
                  Michael Wulff  18th  2:22.50
200 IM  Marcus Dial  7th  2:22.29
              Scott Buckingham  9th  2:26.59
              Scotty Jackson  10th  2:27.45
50 Free  Sam Murray  8th  24.97
                Alex Golden  11th  25.69
                David Sterrett  21  28.54
100 Fly  Marcus Dial  4th  1:01.79
               Sam Murray  5th  1:02.26
100 Free  Adam Alexander  12th  58.17
                  Alex Golden  13th  58.98
                  David Sterrett  20th  1:03.53
500 Free  Brian Scherrer  3rd  5:21.47
                  Michael Wulff  14th  6:27.54
                  John Reno  15th  6:35.42
200 Free Relay:  5th  1:40.61
100 Back  Scott Buckingham  7th  1:06.03
                   Scotty Jackson  11th  1:07.28
                   Sam Noble  13th  1:10.74
100 Breast  Adam Alexander  12th  1:14.68
                      Geoff Walker  17th  1:24.21
                      Joe Guarnery  18th  1:25.00
400 Free Relay:  6th  3:53.54

2002  6th  97.5 pts.  at the University of Indianapolis
200 Medley Relay: Alex Golden, Scotty Jackson, Marcus Dial, Geoff Walker  4th  1:55.03
200 Free  Michael Wulff  11th  2:09.32
                   John Reno  17th  2:21.24
                   Chris Jenkins  20th  2:29.41
200 IM  Marcus Dial  4th  2:15.06
               Scotty Jackson  15th  2:33.10
50 Free  Alex Golden  6th  24.34
                Geoff Walker  12th  25.40
                Shea Hill  21st  27.87
100 Fly  Marcus Dial  3rd  59.15
               Joe Guarnery  15th  1:18.35
100 Free  Alex Golden  8th  55.11
                  Geoff Walker  17th  1:01.82
                  Shea Hill  20th  1:04.39
500 Free  Michael Wulff  8th  5:45.81
200 Free Relay: Alex Golden, Marcus Dial, Geoff Walker, Scotty Jackson   5th  1:39.74
100 Back  Scotty Jackson  13th  1:10.74
                   John Reno  16th  1:12.97
100 Breast  Joe Guarnery  13th  1:19.76
                      Chris Jenkins  22nd  1:27.52
400 Free Relay:  Shea Hill, Michael Wulff, John Reno, Chris Jenkins  8th  4:23.45

2003  7th  88 pts.  at the University of Indianapolis
200 Medley Relay:  Kyle Kerrigan, Alex Golden, Scotty Jackson, Geoff Walker  6th  1:53.85
200 Free  Michael Wulff  10th  2:05.37
                  John Reno  16th  2:13.51
                  Mark Rivers 20th  2:36.70
200 IM  Scotty Jackson  11th  2:21.95
               Kyle Kerrigan  13th  2:28.97
               Shea Hill  19th  2:39.58
50 Free  Alex Golden  9th  24.77
                Geoff Walker  12th  25.39
                Luke Beasley  14th  25.62
100 Fly  Sam Hiatt  12th  1:11.43
               Shea Hill  16th  1:17.90
100 Free  Alex Golden  7th  53.49
                  Luke Beasley  14th  56.72
                  Geoff Walker  15th  57.39
500 Free  Michael Wulff  8th  5:38.23
                  Aaron Privett  23  7:08.43
200 Free Relay:  Luke Beasley, Rob Coombs, Geoff Walker, Alex Golden  6th  1:41.15
100 Back  Kyle Kerrigan  9th  1:06.02
                   Sam Hiatt  15th  1:10.39
                   John Reno  17th  1:12.23
100 Breast  Scotty Jackson  7th  1:10.21
                      Jason Kubick  20th  1:27.28
                      Brian Hathaway  22nd  1:28.31
400 Free Relay:  Luke Beasley, Rob Coombes, Michael Wulff, Scotty Jackson  6th  3:57.51


2004  4th  196 pts.   at the University of Indianapolis
200 Medley Relay:  Sam Hiatt(31.44), Alex Golden(28.77), Scotty Jackson(26.31), Geoff Walker(24.41) 
 3rd  1:50.89
200 Free  Kyle Kerrigan  6th  1:59.35
                  Rob Coombes  9th  2:01.92
                  Michael Wulff  11th  2:02.44
200 IM  John Reno  10th  2:29.36
               Sam Hiatt  11th  2:29.62
               Matt Eckrich  18th  3:18.99
50 Free  Alex Golden 3rd  23.23
                Geoff Walker  7th  24.41
                Rob Coombes  8th  24.96
Diving  Jordan Howell  9th  223.33
              Jon Lyon  10th  221.45
100 Fly  Scotty Jackson  6th  1:02.16
               Henri Sillman  11th  1:06.75
               Derek Johnson  17th  1:16.22
100 Free  Alex Golden  7th  53.88
                  Luke Beasley  8th   54.82
                  Bryan Coers  10th  55.96
500 Free  Michael Wulff  7th  5:27.44
                  John Reno  11th  5:47.06
                  Jason Kubick  14th  6:12.65
200 Free Relay:  Rob Coombs(24.95), Kyle Kerrigan(24.65), Geoff Walker(23.91), Alex Golden(23.11)
2nd  1:36.62
100 Back  Kyle Kerrigan  5th  1:03.29
                   Sam Hiatt  7th  1:04.56
                   Luke Beasley  8th  1:04.64
100 Breast  Scotty Jackson  5th  1:11.42
                      Shea Hill  9th  1:12.99
                      Joe Guarney  11th  1:15.57
400 Free Relay:  Luke Beasley(55.39), Michael Wulff(57.01), Kyle Kerrigan(55.40), Rob Coombes(54.72)
4th  3:53.51

2005  4th  135 pts.  At the University of Indianapolis
200 Medley Relay: Sam Hiatt(28.36), Shea Hill(32.81), Kyle Kerrigan(27.23), Rob Coombes(23.40)  DQ
200 Free  Rob Coombes  7th  2:03.32
                  Nathan Graham  21st  2:43.80
                  Matt Eckrich  22nd  2:44.84
200 IM  Jimmy Carnes  7th  2:20.94
              Jason Kubick  12th  2:32.74
              Derek Johnson  13th  2:32.99
50 Free  Kyle Kerrigan  3rd  23.44
                Rob Coombes  9th  24.90
                Luke Beasley  13th  25.42
100 Fly  Shea Hill  7th  1:02.21
               Sam Hiatt  8th  1:03.21
               Jason Kubick  12th  1:05.14
100 Free  Kyle Kerrigan  4th  51.98
                  Mitch Johnson  14th  1:00.94
                  Brian Hathaway  16th  1:03.52
500 Free  Derek Johnson  13th  6:09.45
                  Evan Wilson  16th  6:27.11
                  Mark Rivers  17th  6:40.58
200 Free Relay: Shea Hill(26.00), Kyle Kerrigan(23.91), Luke Beasley(25.23), Rob Coombes(23.62)
4th  1:38.26
100 Back  Sam Hiatt  4th  1:02.57
                   Luke Beasley  7th  1:03.12
                   Jimmy Carnes  8th  1:03.66
100 Breast  Derek Richard  6th  1:12.06
                      Shea Hill  9th  1:12.44
                      Mark Rivers  17th  1:24.82
400 Free Relay: Luke Beasley, Sam Hiatt,  Jason Kubick, Jimmy Carnes  4th  3:46.31

2006  2nd Place  372 pts.  At Indiana University Natatorium

200 Medley Relay: Jimmy Carnes, Derek Richard, Sam Hiatt, Derek Johnson  2nd  1:49.95

200 Free  Rob Coombes  3rd  1:55.12

                   Jason Kubick  9th  2:05.42

                   Tyler Austin  17th  2:12.09

200 IM  Devon Hill  3rd  2:11.79

               Jimmy Carnes  5th  2:13.02

               Mitch Parmerlee  8th  2:18.84

50 Free  Kyle Kerrigan  22.11

               Rob Coombes  3rd  22.44

                   Derek Johnson  11th  24.72

100 Fly  Sam Hiatt  3rd  59.45

                Mitch Parmerlee  7th  1:01.77

                Jason Kubick  11th  1:03.77

100 Free  Kyle Kerrigan  48.82

                Luke Beasley  8th  53.53

                     Evan Wilson  15th  56.81

500 Free  Dylan Rowe  14th  5:55.78

                  Derek Johnson  15th  5:56.75

                  Brian Hathaway  17th  6:27.13

200 Free Relay:  Ryan Kerrigan, Luke Beaseley, Devon Hill, Rob Coombes  1:29.94

100 Back  Devon Hill  2nd  58.11

                   Jimmy Carnes  4th  58.94

                   Sam Hiatt  6th  1:00.68

100 Breast  Derek Richard  3rd  1:09.74

                      Luke Beasley  10th  1:11.89

                      Dylan Rowe  16th  1:16.01

400 Free Relay: Kyle Kerrigan, Luke Beasley, Devon Hill, Rob Coombes  3:21.99


 2007  3rd Place 293.5 pts.  at Indiana University Natatorium

200 Medley Relay:  Jimmy Carnes, Derek Richard, Mitch Parmerlee, Devon Hill  2nd  1:43.93

200 Free  Derek Richard  11th  2:02.88

                   Dylan Rowe  14th  2:06.66

                   Stephen Purtlebaugh  18th  2:08.43

200 IM  Jimmy Carnes  5th  2:10.85

               Mitch Parmerlee  8th  2:13.90

 50 Free  Devon Hill  22.05

               Derek Johnson  4th  23.24

                    Chase Koontz  9th  23.86

Diving  Josh Taulbee  15th  221.81

               Tyler Smith  18th  88.65

               Dalton Coers  19th  61.50  

100 Fly  Mitch Parmerlee  5th  58.74

                Joe Coombes  19th  1:20.79

100 Free  Devon Hill  48.80

                 Chase Koontz  11th  54.20

                       Dylan Rowe  14th  56.02

500 Free   Austin  Tyler  7th  5:24.83

                   Derek Johnson  9th  5:30.80

                   Stephen Purtlebaugh  10th  5:35.83

200 Free Relay : Chase Koontz,  Mitch Parmerlee, Derek Johnson, Devon Hill  1:32.14

100 Back  Jimmy Carnes  2nd 57.41

                   Joe Coombes  21  1:14.62

                   Tyler Smith  23  1:26.29

100 Breast  Derek Richard  3rd  1:06.95

                      Austin  Tyler  10th  1:10.51

400 Free Relay:  Chase Koontz, Dylan Rowe, Austin Tyler, Jimmy Carnes  5th  3:37.31


2008  Muncie Central Team Champions  411pts. at IU Natatorium 

 NCC Coach of Year:  Steve Spradlin

200 Medley Relay: Timmy Miller(26.92),Daniel Proctor(27.38),Mitch Parmerlee(24.51),Devon  Hill(23.04)  1:41.85

200 Free  Daniel Proctor  1:48.51

                 JP Dowdle  7th  1:58.15

                       Stephen Purtlebaugh  9th  2:01.69

200 IM  Mitch Parmerlee  3rd  2:08.06

              Jimmy Carnes  5th  2:08.98

              Dalton Coers  20th  2:53.60

 50 Free  Devon Hill  21.90

               Chase Koontz  3rd  23.16

                    David Abrell  14th  25.92

Diving  Josh Taubee  10th  262.40

              Josh Burton  13th  205.40

100 Fly  Mitch Parmerlee  56.68

              Tim Miller  4th  59.60

                   David Abrell  DQ               

100 Free  Devon Hill  47.83 #

                 Chase Koontz  3rd  51.94

                       Dylan Rowe  9th  54.87

500 Free  JP Dowdle  3rd  5:14.28

                   Stephen Purtlebaugh  9th  5:35.51

                   Dalton Coers  22nd  6:57.78

200 Free Relay: Chase Koontz(23.16),Dylan Rowe(23.66),Mitch Parmerlee(23.12).Devon Hill(21.98)  1:31.92

100 Back  Jimmy Carnes  2nd  57.48

                   Tim Miller  4th  58.46

                    Adam Parks  21st  1;23.05

100 Breast  Daniel Proctor  1:01.84

                    Dylan Rowe  7th  1:12.07

                           Tyler Quast  16th  1:20.66

400 Free Relay:  Chase Koontz(51.56),Jimmy Carnes(51.41),Devon Hill(48.39),Daniel Proctor(48.89)  3:20.25

 

2009  2nd Place in Team Score  382 pts.  at Ball State University

NCC Coach of the Year – Steve Spradlin

200 Medley Relay: Miller(26.11), Proctor(26.60), Haller(25.28), Rowe(23.21)  1:41.20

200 Free  Daniel Proctor   1:47.99

                 JP Dowdle  3rd  1:52.46

200 IM  Mitch Parmerlee  6th  2:09.11

              Zach Haller  7th  2:10.36

              Nathaniel Fox  20th  2:44.45

50 Free  Devon Hill   21.90

              Dylan Rowe  5th  23.72

                   Tyler Quast  18th  26.97

Diving   Zane Parker  9th  230.00

               Kevin Robertson  15th  213.15

100 Fly  Mitch Parmerlee  2nd  56.34

               Tim Miller  6th  58.27

                Nathaniel Fox  15th  1:08.53

100 Free  Devon Hill    47.88

                Adam Parks  14th  59.17

                      Mason Jones  17th  1:03.35

500 Free  JP Dowdle  3rd  5:00.36

                  Stephen Purtlebaugh  10th  5:27.76

200 Free Relay: Rowe(23.88), Haller(23.51), Parmerlee(22.53), Hill(21.06)  1:30.98

100 Back  Tim Miller   56.98

                 Zach Haller  3rd  57.46

                       Adam Parks  17th  1:13.85

100 Breast  Daniel Proctor   1:01.50

                   Dylan Rowe  8th  1:11.28

                   Tyler Quast  17th  1:19.72

400 Free Relay: Parmerlee(51.25), Dowdle(51.08), Proctor(48.81), Hill(48.24)  3:19.38


2010  2nd Place in Team Score  311 pts.  At Indiana University Natatorium

NCC  Co-Coach of the Year-  Steve Spradlin

200 Medley Relay:  Tim Miller, Daniel Proctor, Zach Haller, Adam Parks  1:41.16

200 Free   JP Dowdle  3rd  1:51.48

                   Aram Horowitz  9th  2:07.82

                  Jacob  Carmichael  20th  2:27.28

200 IM  Daniel Proctor  2nd  1:59.19

               Tyler Quast  16th  2:34.41

               Nathaniel Fox  19th  2:36.39

50 Free  Tim Miller  2nd  22.58

                Carter McClure  12th  25.38

                Aaron McNely  19th  26.97

Diving  Zane Parker  4th  297.85

             Kevin Robertson  13th  251.60

100 Fly  Zach Haller  4th  56.58

               Nathaniel Fox  14th  1:07.24

               Aram Horowitz  20th  1:11.41

100 Free  Adam Parks  10th  55.83

                  Carter McClure  11th  56.13

                  Tyler Quast  17th  1:01.41  

500 Free  JP Dowdle  3rd  5:07.95

                  Mason Jones  10th  5:37.28

                  Adam Ribblett  21st  7:05.63

200 Free Relay: Adam Parks,  Aaron McNely, Carter McClure, JP Dowdle  6th  1:41.11

100 Backstroke  Tim Miller  54.75

                           Zach Haller  2nd  55.20

                                    Adam Parks  12th  1:04.93

100 Breast  Daniel Proctor  1:00.90

                   Caleb Lattimer  8th  1:11.35

                         Steve Mahon  DQ

400 Free Relay:  JP Dowdle, Zach Haller, Tim Miller, Daniel Proctor  2nd  3:22.86


2011  2nd Place  406pts.

200 Medley Relay:  Tim Miller,Dan Proctor,Zach Haller,Adam Parks  1:40.59

200 Free  JP Dowdle  3rd  1:50.36

                  Mason Jones  6th  1:59.31

                  Aram Horowitz       2:05.36

200 IM  Dan Proctor  2nd  2:01.19

              Andrew Dowdle  6th  2:15.32

              Nathaniel Fox       2:34.42

50 Free  Tim Miller  22.16

               Adam Parks  5th  23.32

                    Carter McClure  6th  23.92

Diving  Zane Parker  3rd 

              Kevin Robertson  5th

100 Fly  Zach Haller  3rd  55.38

               Carter McClure  4th  58.41

               Nathaniel Fox       1:09.23

100 Free  Adam Parks  4th  52.05

                  Andrew Dowdle  6th  52.52

                 Jacob Carmichael       1:02.30

500 Free  JP Dowdle  3rd  5:04.64

                  Mason Jones  6th  5:21.21

                  Aram Horowitz       5:46.17

200 Free Relay: Adam Parks,Andrew Dowdle,Carter McClure,JP Dowdle  3rd  1:34.96

100 Back  Zach Haller  54.09

                 Tim Miller  2nd  54.91

                      Aaron McNely       1:08.39

100 Breast  Dan Proctor  1:02.05

                   Steve Mahon       1:14.82

                          Tyler Quast       1:21.62

400 Free Relay: JP Dowdle(51.32),Zach Haller(50.44),Tim Miller(49.53),Dan Proctor(50.08)  2nd  3:21.38


2012   5th Place   273pts.

200 Medley Relay: Cameron Ottinger,Andrew Dowdle,Cullen Tyler,Mason Jones  4th  1:49.91

200 Free   Mason Jones  3rd  1:59.33

                   Aram Horowitz   8th    2:06.11

200 IM  Cameron Ottinger  5th  2:15.21

               Neil Reinke   12th    2:31.80

50 Free  Andrew Dowdle  2nd  23.30

                Jacob Carmichael    13th   25.74

                Adam Ribblett  18th   26.48

Diving  Zane Parker  477.90

            Kevin Robertson  2nd   375.30

100 Butterfly  Cullen Tyler  6th  1:01.75

                         Nathaniel Fox    18th   1:14.90

                         Joshua Carmichael   20th    1:31.16

100 Free  Andrew Dowdle   4th    51.16

                  Jacob Carmichael   13th    58.86

500 Free  Mason Jones    5th   5:25.37

                  Aram Horowitz  10th  5:51.66

                  Adam Ribblett  16th  6:12.73

200 Free Relay:  Cullen Tyler(25.47),Cameron Ottinger(24.79),Mason Jones(23.86),Andrew Dowdle(22.43)  

                                3rd   1:36.55

100 Backstroke  Cullen Tyler   8th    1:03.46

                              Nathaniel Fox   17th     1:11.14

                              Neil Reinke   19th   1:14.88

100 Breaststroke  Cameron Ottinger    3rd     1:07.53

                                 Joshua Carmichael  22nd  1:30.09

400 Free Relay:  Aram Horowitz(57.44),Adam Ribblett(01.72),Nathaniel Fox(02.17),Jacob Carmichael(58.45)

                               6th  3:59.88         

         

2013  4th  274pts.  at University of Indianapolis

200 Medley Relay: Cameron Ottinger, Andrew Dowdle, Cullen Tyler, Jacob Carmichael  1:45.12

200 Free:  Clark Tinder  10th  2:11.95

                    Neil Spotts  14th  2:15.33

                    Zachery Terrill  17th  2:21.69

200 IM:  Neil Reinke  8th  2:30.52

50 Free:  Andrew Dowdle  22.68

               Jacob Carmichael  10th  25.16

                    Joshua Carmichael  17th  27.09

100 Butterfly:  Cullen Tyler  56.88

                        Neil Reinke  6th  1:07.10

100 Free:  Andrew Dowdle  49.43

                  Jacob Carmichael  7th  56.24

                        Chase Clasby  8th  57.20

500 Free:  Clark Tinder  11th  6:02.02

                    Neil Spotts  15th  6:13.19

200 Free Relay:  Cameron Ottinger, Cullen Tyler, Andrew Dowdle, Jacob Carmichael  1:33.66

100 Back:  Cullen Tyler  2nd  58.97

                    Joshua Carmichael  14th  1:13.97

100 Breast:  Chase Clasby  9th  1:15.54

                       Zachery Terrill  14th  1:18.32

400 Free Relay:  Neil Spotts, Clark Tinder, Neil Reinke, Chase Clasby  4th  3:58.71


2014  2nd  411pts.  at Purdue University

200 Medley Relay: Alec Hale(26.67), Cameron Ottinger(28.60), Cullen Tyler(24.13), Andrew Dowdle(21.91)  1:41.31

200 Free:  Alec Hale  1:49.36

                  Clark Tinder  8th  2:04.68

                        Josh Carmichael  11th  2:10.82

200 IM:  Cameron Ottinger  2:04.96

              Lukas Bradford  4th  2:19.65

                   Neil Reinke  7th  2:23.26

 50 Free:  Andrew Dowdle  22.32

                Chase Clasby  11th  24.39

                     Zacc Warner  12th  25.65

Diving:  Griffin Hill  10th  190.32

               Nick Schmaltz  DQ

100 Fly:  Cullen Tyler  52.79

               Neil Reinke  8th  1:03.38

                    Zachary Terrill  15th  1:12.28

100 Free:  Andrew Dowdle  49.31

                  Lukas Bradford  8th  55.09

                        Zacc Warner  9th  56.85

500 Free:  Alec Hale  4:59.22

                 Clark Tinder  7th  5:51.06

                       Tony Pons  13th  6:41.56  

200 Free Relay:  Cullen Tyler(23.01), Cameron Ottinger(22.90), Alec Hale(23.16), Andrew Dowdle(21.92)  1:30.99

100 Back:  Cullen Tyler  56.45

                  Joshua Carmicahel  10th  1:08.30

                        Tony Pons  16th  1:22.35

100 Breast:  Cameron Ottinger  1:02.89

                     Chase Clasby  5th  1:10.43

                            Zach Terrill  9th  1:12.14

400 Free Relay: Lukas Bradford(54.02), Clark Tinder(55.67), Zacc Warner(55.30), Chase Clasby (54.48)  4th  3:39.67


2015  Third Place  306 pts  at Purdue University Natatorioum

200 Medley Relay: Alec Hale(26.34), Cullen Tyler(28.12), Lukas Bradford(24.58), Clark Tinder(24.19)  1:43.77

200 Free:  3rd Alec Hale  1:50.21

                  8th  Clark Tinder  2:00.79

                  12th  Jasper Jameson 2:06.44

200 IM:  5th Lukas Bradford  2:13.24

              16th Clark Bailey  2:30.74

              19th  Nikko Morris  2:47.11

50 Free:  12th  Chase Clasby  25.18

               15th   Raekwan Dorsey  26.04

                18th  Bryce McAbee  28.27

Diving:  11th  Griffen Hill  215.05

             12th  Hadden Greer  203.05

             13th  Nick Schmaltz  184.55

100 Butterfly:  2nd  Cullen Tyler  53.25

                       11th  Zach Terrill  1:02.99

                       16th Clark Bailey  1:09.80

100 Free:  4th  Lukas Bradford  52.82

                  19th  Josh Carmichael  59.71

                  21st  Caleb Fry  1:01.56

500 Free:  2nd  Alec Hale  5:06.17

                 8th  Clark Tinder  5:34.97

                 14th  Jasper Jameson  5:50.11

200 Free Relay:  4th  Chase Clasby(25.25), Raekwon Dorsey(24.82), Jasper Jameson(25.52), Zach Terrill(25.58)                                  1:41.43

100 Backstroke:  6th  Raekwon Dorsey  1:04.00

                            11th  Josh Carmichael  1:09.41

                            13th  Brock McCoy  1:11.15

100 Breast:  Cullen Tyler  1:01.16

                      9th  Zach Terrill  1:10.51

                      12th  Chase Clasby  1:12.25

400 free Relay:  Alec Hale(50.44), Clark Tinder(53.56), Lukas Bradford(50.92), Cullen Tyler(49.37)  3:24.29


2016   Third Place 240 pts.  at Purdue University

200 Medley Relay:  Alec Hale(26.37), Zach Terrill(31.21),Lukas bradford(24.34),Chase Clasby(23.40)  3rd  1:45.32

200 Free:   2nd  Alec Hale  1:47.85

                   8th  Clark Tinder  1:59.91

                   22nd  Zane Brown  2:27.64

200 IM:  6th  Lukas Bradford  2:10.82

              17th  Nikko Morris  2:36.14

50 Free:  8th  Chase Clasby  24.11

               27th  Bryce McAbee  28.44

               28th  Eliyahu Young  28.95

Diving:  6th  Griffen Hill  256.85

             9th  Nick Schmaltz  248.00

             10th  Ryan Martinez  235.75

100 Butterfly:  2nd  Lukas Bradford  55.52

                       8th  Zach Terrill  1:02.44

                       15th  Nikko Morris  1:09.24

100 Free:  Alec Hale  49.59

                  8th  Chase Clasby  53.62

                  27th  Bryce McAbee  1:09.42

500 Free:  6th  Clark Tinder  5:32.38

                 9th  Brock McCoy  5:59.07

                 15th  Caleb Fry  6:35.62

200 Free Relay:  6th  Zach Terrill(26.87), Nikko Morris(26.18), Bryce McAbee(28.31), Clark Tinder(24.12)  1:45.48

100 Back:  13th  Brock McCoy  1:09.13

                  20th  Eliyahu Young  1:19.69

                  21st  Caleb Fry  1:20.68

100 Breast:  7th  Zach Terrill  1:11.02

                     23rd  Zane Brown  1:28.32

400 Relay:  2nd  Chase Clasby(54.02), Clark Tinder(52.41), Lukas Bradford(51.42), Alec Hale(48.88)  3:26.83

              

              

NCC Year-by-Year Champions

1967-68

Kokomo

1990-91

Anderson

1968-69

Kokomo

1991-92

Anderson

1969-70

Lafayette Jeff

1992-93

Kokomo

1970-71

Lafayette Jeff

1993-94

Kokomo

1971-72

Lafayette Jeff

1994-95

Muncie Central

1972-73

Anderson

1995-96

Richmond

1973-74

Lafayette Jeff

1996-97

Muncie Central

1974-75

Lafayette Jeff

1997-98

Richmond

1975-76

Lafayette Jeff

1998-99

Richmond

1976-77

Anderson

1999-00

Richmond

1977-78

Anderson

2000-01

Lafayette Jeff

1978-79

Anderson

2001-02

Kokomo

1979-80

Anderson

2002-03

Kokomo

1980-81

Anderson

2003-04

Kokomo

1981-82

Anderson

2004-05

Kokomo

1982-83

Kokomo

2005-06

Richmond

1983-84

Kokomo

2006-07

Richmond

1984-85

Kokomo

2007-08

Muncie Central

1985-86

Anderson

2008-09

Richmond

1986-87

Kokomo                                      

                    2009-2010          Richmond

1987-88          

Kokomo                                                    

                     2010-2011     Richmond

2011-2012  Anderson

1988-89

Kokomo

2012-2013    Anderson

1989-90

Anderson

2013-2014 Kokomo

2014-2015   Harrison

2015-2016
Harrison




 

BEARCATS NAMED All NORTH CENTRAL CONFERENCE SINCE 2000

2005-2006  Luke Beasley, Rob Coombes, Devon Hill, Kyle Kerrigan

Coach-Of-The-Year: Steve Spradlin

2006-2007  Devon Hill, Derek Johnson, Chase Koontz, Mitch Parmerlee

2007-2008  Jimmy Carnes, Devon Hill, Chase Koontz, Tim Miller, Mitch Parmerlee,

Daniel Proctor, Dylan Rowe

Coach-Of-The-Year: Steve Spradlin

2008-2009   JP Dowdle, Devon Hill, Zach Haller, Tim Miller, Mitch Parmerlee,

Daniel Proctor, Dylan Rowe

Coach-of-The-Year: Steve Spradlin

2009-2010  Zach Haller,  Tim Miller,  Adam Parks,  Daniel Proctor

Co-Coach-of-the-Year:  Steve Spradlin

2010-2011  Zach Haller, Tim Miller, Adam Parks, Dan Proctor

2011-2012  Zane Parker

2012-2013  Carmeron Ottinger, Andrew Dowdle, Cullen Tyler, Jacob Carmichael

2013-2014  Andrew  Dowdle, Alec Hale, Cameron Ottinger, Cullen Tyler

2014-2015  Lukas Bradford, Alec Hale, Clark Tinder, Cullen Tyler

2015-2016  Alec Hale



 

MUNCIE CENTRAL BOYS’ SWIMMING

NORTH CENTRAL CONFERENCE STUDENT-ATHLETE of THE WEEK

December 12, 2005 - Kyle Kerrigan

January 23, 2006 – Kyle Kerrigan

February 20, 2006 – Luke Beasley, Kyle Kerrigan, Devon Hill, Rob Coombes

February 27, 2006 – Luke Beasley, Kyle Kerrigan, Devon Hill, Rob Coombes

March 13, 2006 – Kyle Kerrigan

December 14, 2007 – Muncie Central Boys’ Team

December 10, 2007 – Daniel Proctor

January 14, 2008 – Muncie Central Boys’ Team

February 18, 2008 – Muncie Central Boys’ Team

February 25, 2008 – Devon Hill

January 5, 2009 – Muncie Central Boys’ Team

January 12, 2009 – Devon Hill

February 23, 2009 – Muncie Central Boys’ Team

March 6, 2009 – Devon Hill

March 16, 2009 – Devon Hill

March 1, 2010 - Muncie Central Boys' Team

March 15, 2010 - Caleb Lattimer

January 11, 2011 - Muncie Central Boys' Team

February 21, 2011 - Tim Miller

February 28, 2011 - Tim Miller, Dan Proctor, Zach Haller, JP Dowdle

 

NCC Boy Athlete of the Year

Devon Hill  2009

 

All-NCC Academic Boys’ Swim Team

 

2004

Joe Guarney                John Reno                   Reed Scherer              Michael Wulff

2005

Shea Hill

2006

Luke Beasley               Brian Hathaway        Sam Hiatt       Kyle Kerrigan             Jason Kubick

Jacob Privett               Evan Wilson               

2007

Derek Johnson                        Derek Richard

2008

James Carnes              Eli Hiatt

2009

Dalton Coers               Devon Hill           Dylan Rowe

2010

Caleb Lattimer

 2011

JP Dowdle         Tim Miller        Dan Proctor      Adam Parks


North Central Conference State Swim Champions

1955 Maurice Woodworth Lafayette Jeff 50 yd. Freestyle / 100 yd. Freestyle 

1961 Paul van Dorn Kokomo 100 yd butterfly/100 yd. Freestyle

 1963 Hugh Dunn Kokomo 100 yd backstroke

 1963 Pat Kubly Kokomo 200 yd IM

 1964 Dan Lucas Kokomo 100 yd backstroke

 1964 Ted Foland Kokomo 200 yd freestyle

 1965 Gary Thomas Lafayette Jeff 100 Freestyle / 200 Freestyle

 1965 Pat Kubly Kokomo 100 yd backstroke / 200 yd IM

 1966 Pat Kubly Kokomo 100 yd backstroke

 1967 Thomas Perrin Muncie Central 100 yd. Butterfly

 1968 Brad Zirkle,Dave Roberts , Rick Roberts, Roger Ridenour Kokomo 400 yd freestyle relay  Rick Roberts Kokomo 50 yd freestyle / 1968 Thomas Perrin Muncie Central 100 yd. Butterfly

 1969 Rick Roberts Kokomo 400 yd freestyle / Roger Ridenour Kokomo 100 yd freestyle /200 freestyle

 1970 Rick Roberts Kokomo 200 yd freestyle / 400 yd freestyle

 1971 Rick Roberts Kokomo 200 yd freestyle/400 yd freestyle

 1977 Allen Hayne Lafayette Jeff 100 yd. Backstroke

 1978 Greg Smith Anderson 100 Backstroke

 1981 Chris Coveney Richmond 100 breaststroke

 1982 Jay Summers Lafayette Jeff 100 yd. Backstroke

 1984 Zach Adams Kokomo 100 yd butterfly

 1986 Dave Ehle Anderson ,  David Fatzinger , Joel Eddy, Kevin Smith Anderson 200 Medley Relay/ Todd Griner Anderson 200 Freestyle

 1987 Brian Sullivan, David Fatzinger , John Schneider , Todd Griner Anderson  400 Free Relay /  Todd Griner Anderson 200 Freestyle / 500 Freestyle

 1988 Brian Sullivan Anderson, David Fatzinger, John Schneider, Todd Griner Anderson 400 Free Relay / Flip Fields Kokomo 100 yd freestyle / Todd Griner Anderson 200 Freestyle /500 Freestyle

 1989 Brian Sullivan Anderson, John Schneider, Matt Daoust ,Toby Goen Anderson 400 Free Relay

 1990 Matt Daoust Anderson, Ryan Robling, Steve Alexander , Tony Lakas Anderson 200 Medley Relay ng 1990 Tim Fisher Kokomo Diving

 1991 Cesar Perez New Castle 100 Freestyle / Kirk Watson ,Matt Daoust, Ryan Robling, Steve Alexander Anderson 400 Free Relay / Matt Daoust , Ryan Robling,Ryan Warren, Steve Alexander Anderson 200 Medley Relay / Steve Alexander Anderson 50 Freestyle

 1992 David Poe, Kirk Watson, Kyle Gilliam, Ryan Robling Anderson 200 Free Relay / David Poe, Kirk Watson, Kyle Gilliam,  Anderson 200 Medley Relay / Kirk Watson Anderson 50 Freestyle / Ryan Robling Anderson 100 Butterfly

 1993 David Deines, Jason Williams, Kirk Watson, Ryan Robling  Anderson 200 Free Relay  Kirk Watson Anderson 50 Freestyle

 1995 Ryan Fillman Muncie Central Diving

 1996 John Retrum Anderson 500 Freestyle

 1997 John Retrum Anderson 500 Freestyle

 2005 Chris Etherington Kokomo 100 Butterfly

 2006 Aaron Koger Richmond 100 Breaststroke

North Central Conference Boys’ Swimming Records

          200 Medley Relay      1:38.49            2006                 Richmond

 

          200 Freestyle              1:42.23            1988       Todd Griner        Anderson

 

          200 IM                 1:54.96           2009               Taylor Gauger   Kokomo

 

          50 Freestyle         21.67  1995/1996             Hitch / Glasser  Richmond

 

           Diving              555.00           2001                  Caleb Cox        Anderson

 

         100 Butterfly               50.50          2005           Chris Etherington  Kokomo

 

          100 Freestyle                47.83         2008         Devon Hill       Muncie Central

 

          500 Freestyle              4:39.38       1988             Todd Griner     Anderson


           200 Freestyle Relay    1:29.19            1988                Anderson

 

           100 Backstroke           53.20        1997      Gordon Heck          Muncie Central

 

          100 Breast                  56.80          2006         Aaron Koger               Richmond

 

           400 Freestyle Relay    3:15.44            1988                Anderson

 

 

 

 

Make a Free Website with Yola.